Dieta w niewydolności nerek

Szacuje się, że 4 miliony Polaków cierpi na przewlekłą niewydolność nerek. Te dane mogą być zaniżone, gdyż choroba często występuje w postaci utajonej. W procesie leczenia niezwykle istotna jest prawidłowa dieta. Kiedy pojawiają się problemy z nerkami i jak dieta może wspomóc chorego w powrocie do dobrego samopoczucia?

Nerki są swoistym filtrem – o niewydolności nerek mówimy wtedy, gdy nerki tracą zdolność do oczyszczania organizmu z toksyn. Pojawiają się wówczas problemy z wydalaniem wody, ale przede wszystkim zaburzony zostaje proces wydalania z organizmu nadwyżek fosforu, sodu i pptasu co wpływa na zachwianie równowago kwasowo-zasadowej. Pojawia się zmęczenie, osłabienie, drażliwość, problemy z koncentracją. Może utrzymywać się obrzęk w okolicach twarzy, rąk i nóg. Opuchnięciom może towarzyszyć odrętwienie.

Ostra niewydolność nerek ma charakter nagły. Przyczyną jest wówczas niedostateczne ukrwienie nerek, choroby kłębuszków czy zaburzenia wydalania moczu. Jest to stan odwracalny wymagający leczenia farmakologicznego i wsparcia odpowiednimi zmianamy w diecie i trybie życia. Natomiast przewlekła niewydolność nerek rozwija się nieposrzeżenie przez dłuższy czas i jest wynikiem chronicznych chorób nerek lub przewlekłych chorób całego organizmu. Stan początkowo bezobjawowy, w konsekwencji prowadzi do trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia kłębuszków nerkowych wymagającego specjalistycznego leczenia. W przypadku ostrej niewydolności nerek celem leczenia jest przywrócenie funkcji nerek, w przewlekłej niewydolnosci – spowolnienie nieuchronnych zmian degradacyjnych. Podstawą leczenia jest farmakologia – kontrola ciśnienia tętniczego, leczenie zakażeń, niedokrwistości i zaburzeń gospodarki wapniowej i fosforanowej. Jednak kolosalne znaczenie ma odpowiednia dieta.

Dieta w chorobach nerek powinna być przede wszystkim niskobiałkowa. Maksymalna eliminacja białka ma odciążyć osłabione nerki. Energia niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu powinna pochodzić z wielonasyconych tłuszczów pochodzących z produktów roślinnych i węglowodanów, których głównym źródłem powinny być produkty zbożowe.

Z diety należy wykluczyć mięso, wędliny, sery, jaja, ograniczyć mleko oraz produkty bogate w potas i fosfor. Dodatkowo jadłospis powinien być okrojony z soli – sód wzmaga opuchnięcia i negatywnie wpływa na ciśnienie tętnicze. W zależności od skali obrzęków może pojawić się konieczność ograniczenia spożycia płynów.

Przede wszystkim dieta w chorobach nerek powinna być ustalana indywidualnie przez dietetyka w oparciu o aktualne badania i ewentualne wcześniejsze zalecenia lekarza prowadzącego. Prawidłowo ustalona dieta może pomóc w powrocie do zdrowia w przypadku ostrej niewydolności nerek lub w przypadku przewlekłej niewydolności – umożliwi choremu spokojne funkcjonowanie i odwlecze w czasie drastyczne formy leczenia.

X

Formularz kontaktowy